|
EGYHÁZMEGYEI LEVÉLTÁRAK |
Napjainkra egyre többen egyre nagyobb érdeklődést mutatnak a családjuk történetének kutatására és felmenőik megismerésére. A történelmi egyházak felismervén ezt a növekvő igényt úgy döntöttek, hogy az egyházmegyei levéltárak munkatársainak segítségével interneten is kutathatóvá teszik az egyházi dokumentumokat. Így a sokak által régóta áhított egyházi anyakönyveket és egyéb a kutatók számára értékes okiratot. A digitalizálást gőzerővel végzik, ugyanis szinte nap, mint nap frissül és bővül a feldolgozott iratmennyiség és a kutatható települések száma.
|
KATOLIKUS LEVÉLTÁRAK |
|
REFORMÁTUS LEVÉLTÁRAK |
|
EVANGÉLIKUS LEVÉLTÁRAK |
|
EGYÉB EGYHÁZI LEVÉLTÁRAK |
|
E-kutatás
Az e-kutatás, az egyházi levéltárakban és plébániákon található források interneten keresztül történő olvasása lehetőségét teremti meg.
A levéltárak, ahol az e-kutatás már elérhető a következő linken tekinthetők meg: http://matricula.hu/
Az e-kutatás jelenleg a külön lapon és a jobb oldali menüben fölsorolt levéltárakban lehetséges.
Az e-kutatás eredményének megtekintése külön lapon és a jobb oldali menüben fölsorolt levéltárakban kattintással lehetséges.
A szolgáltatás mindenhol regisztrációval vehető igénybe. A regisztrációról, valamint a kutatással kapcsolatos egyéb tudnivalókról a levéltárak saját honlapjai nyújtanak fölvilágosítást.
A történelmi Magyarország egyházmegyei levéltárait elérhetőségeikkel együtt a következő link foglalja össze: http://leveltar.katolikus.hu/
Reméljük a közeljövőben a többi egyházmegyei levéltárnál is alkalmunk nyílik majd az e-kutatásra, addig is náluk be kell érnünk a személyes kutathatóság adta lehetőséggel.
|
(A fejezetek a címekre kattintva nyílnak)
|
Győri Egyházmegyei Levéltár ( GYEL ) |
|
GYŐRI EGYHÁZMEGYEI LEVÉLTÁR (GYEL)
H-9021 Győr, Káptalandomb 5/A.
Telefon: 0036-96/513-175
Honlap:
http://www.gyeleveltar.hu
2000-ben alakult meg jelenlegi formájában a Győri Egyházmegyei Levéltár, amely ekkortól van a győri Püspökvárban. A Levéltár az alábbi nyilvános magánlevéltárak összevonásával jött létre:
- Győri Püspöki és Káptalani Levéltár, amely áll
- Győri Püspökség levéltára
- Győri Káptalan magánlevéltára
- pápoci prépostság levéltára
- győrhegyi Szent Adalbert prépostság levéltára
- káptalan országos (ún. hiteleshelyi) levéltára
- Soproni Társaskáptalan Levéltára
Az iratanyag sokféle kutatási témára szolgáltat adatot.
- egyházi ügyek (pl. plébániatörténet)
- egyház által fenntartott iskolák
- helytörténeti adatok (pl. Acta parochialia sorozat, egyházlátogatási jegyzőkönyvek, a káptalan, a pápoci prépostság és a püspökség birtokairól térképek, adóösszeírások és a püspökség 17-18. századi uradalmi sorozata {Capsarium})
- magánjogi ügyek és végrendeletek (káptalani hiteleshelyi levéltár)
- családfakutatás (anyakönyvi sorozatok)
A levéltár anyaga – a káptalan hiteles helyi levéltárát kivéve – szorosan összefügg az egyházmegye mindenkori határával.
E-KUTATÁS
A GYEL e-kutatás, online szolgáltatása alapvetően levéltári forrásokról készült digitális képfelvételek böngészését-kutatását teszi lehetővé az Internet segítségével.
Jelentős segítséget nyújt a Segédlet alatt szereplő gyűjtemények
- Birtokba iktatás index
- Egyházkormányzati mutatók
- Felvallási jegyzőkönyv index
- Iskolai iktatókönyvek
- Mutatók
A digitalizált anyagok településenkénti felsorolását a „Településlista” tartalmazza.
Az e-kutatás szolgáltatás csak regisztrációval vehető igénybe, amely során három lehetőség közül választhatunk:
- 15 napos hozzáférés - 15 letölthető képmásolat (jpg fájl) - 2.500.- Ft/14EUR regisztrációs díj
- negyedéves hozzáférés - 50 letölthető képmásolat (jpg fájl) - 5.000.- Ft/24 EUR regisztrációs díj
- egy éves hozzáférés - 200 letölthető képmásolat (jpg fájl) - 15.000.- Ft/64 EUR regisztrációs díj.
2013-03-25
|
| |
Gyulafehérvári Főegyházmegyei Levéltár ( GYFL ) |
|
GYULAFEHÉRVÁRI FŐEGYHÁZMEGYEI LEVÉLTÁR (GYEL)
ROMÁNIA 510010 Alba Iulia, str. Mihai Viteazul 21, jud. Alba
Fax: 0258-811.454
Honlap:
http://leveltar.romkat.ro/
A Gyulafehérvári Római Katolikus Érsekség központi levéltára a gyulafehérvári püspöki palota földszintjén hét felújított és szakszerűen felszerelt helyiségben működik.
A Gyulafehérvári Főegyházmegyei Levéltár 2003-ban dr. Jakubinyi György érsek körlevelével értékmentő programot is indított levéltári téren, melynek során, a főegyházmegye területén lévő egyházközségek iratanyagait gyűjtjük össze a főesperesi kerületek központjaiba. Gyűjtőlevéltárak fondjairól az érsekség 2009-ben középszintű segédletet jelentetett meg.
A Főegyházmegye területén eddig 1500 folyóméteres terjedelmű levéltári anyag került kutatható állapotba, amelyből 500 folyóméter plébániai eredetű és mintegy 200 egyházközség archívumát összesíti. A közeljövő feladata marad a hátralévő 100 plébánia levéltárának gyűjtőközpontokba való begyűjtése és rendezése (kb. 250-300 ifm), valamint a csíkszeredai gyűjtőlevéltár megszervezése.
HONLAP
A honlap a Gyulafehérvári Főegyházmegyei Levéltár különböző egységeiben őrzött történeti iratanyag tudományos feldolgozását népszerűsíti és a kutatók számára hozzáférhetővé teszi, egyúttal hozzájárul az erdélyi katolicizmus történetének jobb megismeréséhez is.
A honlapon az alábbi, egységesen kialakított rendszerben kereshetünk:
LEVÉLTÁRAINK
A Gyulafehérvári Főegyházmegyei Levéltárhoz tartozó gyűjtő-levéltárakat külön-külön is elérhetjük,:
KUTATÁS
Az e-kutatás szolgáltatás csak regisztrációval és térítés ellenében vehető igénybe.
- Az ehhez szükséges információk minden levéltárban az alábbiak szerint érhetők el:
- Díjszabások
- Kutatási szabályzat - letölthető Kutatási engedély kérelem
- Szervezeti és működési szabályzat
E-KUTATÁS
Használati útmutató
A Püspöki Hivatal iktatott iratainak segédletei
A főegyházmegye központi levéltárának terjedelmében és forrásértékében is legjelentősebb állaga a Püspöki Hivatal Iratai, amely a püspöki kancellária működése során keletkezett iratokat foglalja magába.
Az iratok a megmaradt segédkönyvek segítségével könnyen kutathatók. A 18. századból az iktatókönyvek 1792-ig, a mutatókönyvek 1768-ig maradtak meg. A nem megfelelő elhelyezés következtében a segédkönyvek egy része, elsősorban a 19. század első feléből megsemmisült. Az 1793–1800, 1810–1812, 1814–1823 és 1832–1841 közötti évekből hiányoznak az iktatókönyvek. Az 1839-es és az 1841-es évből csak a mutatók maradtak meg. Ezen évek esetében az iratok csak helyszíni egyenkénti átnézéssel kutathatók. 1842-től napjainkig a segédkönyvek sorozata hiánytalan és ezek segítségével lehet a kutatást végezni. A fennmaradt segédletek digitalizált változatát adjuk most közzé.
A Püspöki Hivatalban 1847-ig a folyószámos iktatást alkalmazták, míg 1848. január elsejétől kezdve az iktatás ügycsoportok, ügyosztályok szerint történt, s ez a mai gyakorlat is. Ennek alapja, hogy minden tárgykörnek külön csoportszám felel meg és a folyószámon kívül az adott ügy csoportszámát is feltüntetik az iraton. Az iratok mennyisége 1750-ig viszonylag kicsi, majd a hivatali tevékenység kiterjedésével egyre több, 1763 után egy–egy év anyaga már több raktári egységben található a helyreállított számsorrendben. 1848-tól ügycsoportok szerint, azon belül iktatószámok szerint találhatók az iratok. Esetenként egy összetartozó ügy iratait együtt kezelték, ezeket a segédkönyvekben kell nyomon követni, amennyiben bejegyezték.
Az iktatókban 1848-tól kezdődően az ügyirat tartalmának összegzése mellett a csoportszáma is szerepel, categoria címszó alatt. A tárgymutatókban csak az iratok számát tüntették fel. A lelőhely pontos meghatározásához a sorszámon kívül az ügycsoport száma is szükséges. A tárgymutatóban feltüntetett sorszám alapján található meg az iktatókönyvben az ügyirat részletesebb ismertetése, valamint az ügycsoport száma is.
Digitalizált dokumentumok az alábbi menüpontok alatt találhatók
Püspöki iratok
Káptalani iratok
Sematizmusok
2015.11.11.
|
| |
Kalocsai Főegyházmegyei Levéltár (KFL) |
|
KALOCSAI FŐEGYHÁZMEGYEI LEVÉLTÁR (KFL)
H-6300 Kalocsa, Szentháromság tér 1.
Telefon: 0036-78/467-363, 0036-30/602-2191
Honlap:
Honlap: http://archivum.asztrik.hu
A levéltár bőséges adattal szolgál a következők számára:
- egyháztörténet kutatók
- helytörténetírók (pl. egyházlátogatási jegyzőkönyvek, plébániai- és egyesületi iratok, az egyházi birtokhoz tartozó települések esetében azok urbáriumai (adóívei), összeírásai és úriszéki iratai)
- oktatás történetével foglalkozók (pl. főtanfelügyelőség, s benne a népiskolák, középiskolák, elvi iratok, valamint a helyi iskolaszékek iratai)
- gazdaságtörténészek (pl. az érseki uradalom birtokainak működését dokumentáló gazdasági levéltár)
- néprajzkutatók (pl. az úriszéki vagy szentszéki perek vallomásai)
- életmód-környezet kutatói (pl. hagyatéki leltárak)
- családfakutatók (pl. anyakönyvek)
- művészettörténészek (pl. a régi tárgyak, épületek tervrajzai és leírásai)
- tájkutatók (pl. egy-egy határjárást vagy egy gondosan jelzetelt birtoktérkép részletei)
- demográfusok (pl. népesség-összeírások és anyakönyvek)
A KFL iratanyagának szerkezete, tagolódása
Területe és plébániái Az adatbázis igen jelentős területet-régiót fed le (a néhai Bács-Bodrog és a mai Bács-Kiskun megyék együttes területe).
E-KUTATÁS
A digitális feldolgozás mennyiségileg és minőségileg is forradalmasíthatja a kutatásokat.
Az e-kutatás alapvetően levéltári forrásokról készült digitális képfelvételek internetes publikálásával, a források tömeges böngészését-kutatását, gyors használatát, távoli elérhetőséget biztosítja, és meghatványozza a kutatások sebességét, eredményességét.
Az internet segítségével az adatbázis kilépett az intézmény falai közül, lehetővé téve a távoli adatbevitelt és a tartalom interaktív használatát.
A Kalocsai Anyakönyvi Adatbázis esetében a rekordokhoz kapcsolódó digitális képek lehetővé teszik az átírások és az eredeti források egybevetését, szükség esetén javítását, ill. a tartalom további fejlesztését.
Tájékoztató
Használat/Képnéző szolgáltatás bemutató, ún. demo változat ízelítőként szabadon elérhető.
Az e-kutatás szolgáltatás ismertetője
Szolgáltatások dijai
Tartalom, struktúra
Feldolgozottság-áttekintő táblázat letölthető Excel-tábla. A táblázat településenként (A-Zs-ig) a Matricula-Historia-online keretében feldolgozott dokumentumok – a Kalocsa-Kecskeméti Főegyházmegye, azaz a néhai Bács-Bodrog és a mai Bács-Kiskun megyék együttes területe - részletes, minden egyes kötetet ismertető, több mint 40 ezer soros jegyzéke.
A plébániák bérmálási anyakönyvei, katonai anyakönyvek, megtérések-áttérések és anyakönyvi mutatók-indexek is megjelennek.
A digitalizálás tartalmazza a különféle népesség-összeírásokat (status animarum), családjegyzékeket, árvakönyveket, egyházi iskolai anyakönyveket is. |
Az E-KUTATÁS MENŰRENDSZERE |
 |
- A Matricula-Historia-online
- (Családkutatás, helytörténet online) szolgáltatás tartalma tematikus gyűjtés eredménye: a történeti főegyházmegye plébániáinak anyakönyvi és egyéb kötetes-kéziratos helytörténeti forrásaira épül.
- Igénybevétel feltétele díjköteles regisztráció
|
 |
- A KFL-online
- (KFL-levéltári források online) szolgáltatás a Kalocsai Főegyházmegyei Levéltár egyéb forrásainak digitalizált képanyagát tartalmazza (a levéltári állomány hierarchiáját-jelzetrendszerét megtartva, az iratokat ismertető leírásokhoz illeszkedve)
- Igénybevétel feltétele díjköteles regisztráció
|
 |
- Kalocsa és szállásai (Homokmégy, Szakmár) anyakönyvi adatbázisa
- A Kalocsai anyakönyvi adatbázis a város egykori területére-határára és a később abból kiváló anyakönyvezési helyekre (Szakmár és Homokmégy) vonatkozik. Az 1700-1910 közötti anyakönyvi (római katolikus, izraelita és polgári) adatokat digitalizálta a Levéltár. Az adatbázis 165 ezer anyakönyvi bejegyzés (rekord) valamennyi adatát tartalmazza, amelyhez mindjárt hozzárendelték a digitális képfelvételt is. A latinul nem tudó kutatók számára külön előny, hogy a bejegyzéseket szakszerű magyar fordításban rögzítették. Ez az anyakönyvi adatbázis külön honlapon (az Arcanum Adatbázis Kft. által fejlesztett felületen érhető el).
Anyakönyvi adatbázis:
Tartalmáról
- Igénybevétel feltétele díjtalan regisztráció
|
|
|
Az összes e-kutatási szolgáltatásának használatához két kutatói regisztráció, ill. belépés szükséges, mivel a szolgáltatások két szerveren, eltérő szoftveres környezetben működnek. |
Matricula Histora online és a KFL online | Tartalmuk egyetlen, közös e-kutatói regisztrációval érhető el és ez díjköteles. |
Online regisztráció |
Kitölthető, beküldhető, de a kutatás megkezdéséhez a regisztrációk visszaigazolása (felhasználók beállítása) is szükséges. Ez a folyamat a levéltár részéről néhány munkanapot vehet igénybe. |
Választási lehetőség |
- 15 napos betekintő-böngésző hozzáférés – 30 letölthető képmásolat (jpg fájl) – 2.500.- Ft regisztrációs díj
- negyedéves (3 hónapos) kutatói hozzáférés – 100 letölthető képmásolat (jpg fájl) – 5.000.- Ft regisztrációs díj
- egy éves (12 hónapos) kutatói hozzáférés – 400 letölthető képmásolat (jpg fájl) – 15.000.- Ft regisztrációs díj.
|
Kalocsa és szállásai anyakönyvi adatbázis |
Külön regisztrációra van szükség a szolgáltatás igénybevételéhez. A használata díjtalan. |
Online regisztráció |
Az adatlap néhány perc alatt, kitölthető és beküldhető, de a kutatás megkezdéséhez a regisztrációk visszaigazolása (felhasználók beállítása) is szükséges. Ez a folyamat a levéltár részéről néhány munkanapot vehet igénybe. |
|
2015-11-11 |
| |
Váci Püspöki és Káptalani Levéltár ( VPKL ) |
|
VÁCI PÜSPÖKI és KÁPTALANI LEVÉLTÁR (VPKL)
H-2600 Vác, Konstantin tér 15.
Telefon: +36-27/814-141 Fax:+36-27/814-101
Honlap:
http://leveltar.vaciegyhazmegye.hu/
A levéltár története a középkorra nyúlik vissza, de a történelmi események – tatárjárás, a török megszállás – súlyos pusztítást végeztek mind a püspöki mind a káptalani levéltár értékes anyagaiban.
A XVIII. században kezdhette újra működését és több költözés után került mai helyére.
Visszakerülhettek a Pozsonyba ill. Nagyszombatba menekített anyagok is. Az iratok rendszerezését is megkezdhették.
Jó tudni:
A káptalan hiteleshelyi anyaga (8,9 ifm) az MNL Pestmegyei Levéltárában található.
A püspöki gazdasági levéltár iratanyaga (227 ifm) jelenleg a Vác Város Levéltárban
A kutatás helyi szabályairól itt olvashatunk részletesen
E-KUTATÁS
Jelenleg az E-kutatás szolgáltatás keretein belül a VPKL a Püspöki-, a Káptalani- és a Plébániai Levéltár egyes iratanyagairól készült digitális felvételek böngészhetőek az interneten. A szolgáltatás csak regisztrációval vehető igénybe. A képeket folyamatosan készítik és töltik fel a honlapra. Hogy mely irategyüttesekről készültek el a felvételek, az segédletekből látható. Családfakutatók figyelmébe ajánljuk a Plébániai levéltárban található digitalizált anyakönyvek mellett a Püspöki Levéltár Protocollum confirmatorum alsorozatát, melyben a 18. századtól megtalálhatóak a bérmáltak anyakönyvi adatai. A helytörténet kutatás fontos forrásai a Historia domusok, melyek digitalizálására nagy hangsúlyt fektetnek.
Segédlet
A Levéltár nyolc nagy egységre tagolható. Ezek közül az alábbi háromban találhatók digitalizált iratok.
Ezek leírásához adott segédletére kattintva tekinthető meg a fondjegyzék.
Fondjegyzékük:
1. Püspöki Levéltár iratanyagai
2. Káptalani Levéltár iratanyagai
3. Plébániai Levéltárak iratanyagai
Az E-kutatás oszlopban lévő kis kerek jelre kattintva érhető el bővebb információ a kutatott anyagról.
A regisztráció menete:
1. lépés: A regisztrációs adatlap kitöltése. Az adatlapon a kutatás Típusának megadásával választhatunk a lehetőségek és a vonatkozó költségek
között.
A kitöltés után a rendszer automatikus e-mailt küld, mellyel a regisztrációt véglegesíteni kell.
2. lépés: A szolgáltatási díj befizetése a regisztrációs adatlapon kiválasztott módon.
3. lépés: A Váci Püspöki és Káptalani Levéltár aktiválja a felhasználónév - jelszó párt, miután megérkezett a szolgáltatási díj.
Ezzel válik aktívvá a felhasználó és megkezdheti a kutatást. A rendszer automatikus e-mailt küld, megjelölve az utolsó napot ameddig a felhasználó beléphet.
2015.11.10.
|
| |
Veszprémi Főegyházmegyei Levéltár ( VFL ) |
|
Magyarországi Evangélikus Egyház ( MEE ) |
|
Magyarországi Evangélikus Egyház ANYAKÖNYVEI (MEEA)
Országos Iroda 1085 Budapest, Üllői út 24.
Honlap:
http://www.oskereso.hu/
E-mail: oskereso@lutheran.hu
A Magyarországi Evangélikus Egyház projektje - Őskereső
A Magyarországi Evangélikus Egyház (MEE) 2014-ben digitalizáló műhelye létrehozását követően kezdte meg anyakönyveinek digitalizálását. Az egyház Gyűjteményi Tanácsa által koordinált és ellenőrzött országos projekt eredményeképpen jó ütemben készülnek a felvételek, amelyeket folyamatosan hozzáférhetővé tesznek. A projekt az egyház saját erőforrásainak, valamint az Emberi Erőforrások Minisztériuma támogatásának köszönhetően indult meg.
A Magyarországi Evangélikus Egyház anyakönyvei a hat kiemelt gyülekezeti levéltárban (Békéscsaba, Győr, Nyíregyháza, Orosháza, Sopron, Szarvas-Ótemplom), valamint az egyházközségek őrizetében találhatók.
Az anyakönyvek közzétételének alapelve az önállóan anyakönyvező egyházközségenkénti betűrend. A képek jelzetében szereplő D, É, Ny jelzések a jelenlegi egyházkerületi beosztásra (Déli, Északi, Nyugati) utalnak. Az adatbázis ezen túl azonban nem követi az egyházigazgatási beosztást, s a jelenleg társult egyházközségek anyagát sem együtt közli, kivéve azokat az eseteket, amikor a települések anyakönyvezése egy kötetben történt (például Bezi-Enese, Hegyeshalom-Levél). Minden olyan település, ahol önálló anyakönyvezés zajlik/zajlott, az külön szerepel adatbázisunkban, ha ez csak egy rövid szakasz volt is a település és az egyházközség történetében, akkor is. Hasonlóképpen nem különböztetik meg a leányegyházközségek anyakönyveit sem, ha azok önálló anyakönyvezést folytattak. A korábban önállóan anyakönyvező, de napjainkra már fília, esetleg szórvány helyzetűvé vált egyházközségek anyagait is önállóan, a valamikori anyakönyvező egyházközség nevénél teszik közzé.
Akinek útbaigazításra van szüksége, hogy egy korszakban egy-egy település anyakönyvezése hol zajlott, illetve már nem önálló korszakában hova tartozott, és lakosságát hol anyakönyvezték, az hasznos segítséget talál a MEE már digitalizált és közzétett névtáraiban, amelyek az egyházigazgatási beosztást is tartalmazzák. Ezek az alábbi címen érhetők el: http://library.hungaricana.hu/hu/collection/edt_evangelikus_orszagos_konyvtar
A főbb anyakönyvtípusok (keresztelési, házassági, halotti) mellett, ahol fellelhető, ott közzéteszik a konfirmációi, áttérési, iskolai anyakönyveket, valamint egyéb, az anyakönyvekhez kapcsolódó dokumentumokat is (indexek, Amerikába vándoroltak jegyzéke).
A most közzétett anyagot folyamatosan bővítik. A cél, hogy 2017-re, a reformáció 500. évfordulójára, valamennyi magyarországi evangélikus anyakönyv az interneten is hozzáférhető legyen.
- A kutatható települések listája ABC rendben a honlap bal oldali mezőjében található
- Az egyes anyakönyvi típusok kutathatósági időköre:
- Keresztelési anyakönyvek: 1914.12.31-ig
- Halotti anyakönyvek: 1984.12.31-ig
- Minden egyéb típus: 1939.12.31-ig
- Az adatbázis folyamatosan bővülő anyaga regisztrációs díj ellenében kutatható. Ennek részletei az Előfizetési információk (+regisztráció) menüpont alatt olvashatók.
2015.11.03.
|
| |
2018.02.23. |
|
|
|
|