Kezdőlap Újdonságok Kereső Egyesület Levelezés Aktualitások Kutatás Adattárak Történetek Médiatár Partnereink RSS
Elérhetőség Szabályzatok Tisztségviselők Tagjaink Tagnyilvántartó és tagdíj Belépés_Kilépés Közzététel Jogszabályok Tájékoztató
Munkacsoportok Helyi csoportok
 

Helyi csoportok

Megalakításának célja elsősorban, hogy az azonos földrajzi vagy családtörténeti környezetben élők számára elősegítsük kutatást. Megkönnyítsük az információ áramlást, a szakmai, módszertani tudás cseréjét. A csatlakozást minden érdeklődő számára lehetővé válik, nem feltétel a MACSE tagság. A már megalakult csoportok a helyi lehetőségekre alapozva bővíthetik a tagságuk körét, ez vonatkozik az egyes rendezvényekre is. Működésük során felhasználhatják az egyesület honlapján szabadon látogatható tartalmakat, viszont az adatbázishoz való hozzáférés nem biztosított.

Az egyesületünk elkötelezett abban, hogy minden időben és helyzetben a tőle telhető maximális szakmai segítséget nyújtsa, és kapcsolatai révén is segítse a helyi csoportokat. A különböző egyesületi fórumokon (honlap, Matrikula folyóirat, Családtörténeti kalandozások című blog) bemutatkozási, megjelenési lehetőséget biztosítunk a helyi csoportoknak.

Az előnyök közé sorolható:

  • a helyi ismeretek, információk könnyebben megoszthatók egymás között
  • mód van a kutatási eredmények cseréjére, a kapcsolódások megtalálására
  • egymás módszertani segítése
  • egymás között megvitatva könnyebben ki tudják alakítani a közös véleményüket
  • szervezési segítség a MACSE-tól, a tudnivalók biztosabban eljutnak az egyes kutatókhoz
  • a helyi igényeknek megfelelő elméleti és gyakorlati előadások, körzeti rendezvények szervezése
  • az elért egyéni eredmények bemutatási lehetősége
  • párhuzamos lehetőséget lehet biztosítani a személyes és online/e-mail kapcsolattartásra
  • kölcsönös információcsere és együttműködési lehetőség helyi iratőrzőkkel, hasonló szervezetekkel

Az évek során megalakult csoportok a helyi igényeknek és lehetőségeknek megfelelően igen sokfélék, ahogy ez a bemutatkozó szövegekből is kiderül:

Megalakult csoportok:

Bács-Kiskun megyei csoport, vezetője Végső István. A legrégebbi csoport tevékenységéről részletesen olvashattok a Matrikulában https://macse.hu/matrikula/Matrikula-2022-1.pdf

Családfakutatók Társasága Szeged, vezetője Tóth Tamás. toth.tamas.szeged@gmail.com

2017 januárjában a családkutatás iránt érdeklődők egy kis csoportja hozta létre abszolút civil kezdeményezésként a csoportot. Bárki felé nyitott, szabályzatokkal okiratokkal nem rendelkező társulás, ahol szívesen látunk minden, a családkutatás iránt érdeklődő személyt. 

Minden hónap első szerdáján délután jövünk össze Szegeden a Somogyi Károly Városi és Megyei Könyvtár ( Dóm tér 1. ) épületében. Alapvető tevékenységünk a hozzánk fordulók segítése a kutatás elindításában, elakadás esetén segítség nyújtásban, melyre a havi alkalmakon, vagy a kialakult baráti kapcsolatokon keresztül adunk lehetőséget. Ennek támogatására szolgál szintén az is, hogy lehetőséget adunk a jelentkezőknek a saját kutatásban eredmény bemutatására, mellyel évente 8-10 élnek az arra felkészültek. Ezeken keresztül a megjelenők módszertani ismereteiket, információ bázisukat bővíthetik. 

A tájékoztatást segíti a https://www.facebook.com/groups/457494304617158 privát csoport oldal működtetése, melynek tartalmához a jelentkezés jóváhagyása után lehet hozzáférni. 

A jelenleg több mint 80 taggal működő Facebook oldalnak az adminisztrátora Ács Péter. Elérhetősége: acspeter957@gmail.com A regisztrált személyek száma 40 fő körül van. Minden érdeklődőt szeretettel várunk és aktív közreműködésének helyt adunk. 

Győri Hely- és Családtörténet-kutatók Baráti Társasága, vezetője Kovács Balázs (kovacs.balazs.gyor@gmail.com, +36 70 5074025)
A társaság a győri és a Győr-moson-sopron megyei családtörténeti kutatókat igyekszik összefogni, illetve mindazokat, akik e területtel kapcsolatos helytörténeti és családtörténeti kutatásokat végeznek. A működés gerincét havi rendszerességű előadások (minden hónap első szerdáján) és havi rendszerességű kötetlen beszélgetős összejövetelek (minden hónap harmadik szerdáján) láncolata alkotja. Mindezt eseti rendezvények (aktuális témájú előadások, alkalmai megemlékezések, műhelykonferenciák és külső helyszíni programok (levéltár-látogatások, temető-látogatások honismereti kirándulások) sora tesz teljesebbé. Tagjaink a kutatáson túl a lokálpatriotizmus és a nemzeti identitástudat erősítését, a magyarság történelmi emlékezetének fejlesztését célzó tevékenységet is végez (emlékművek létesítése és gondozása, síremlékek felmérése és szükség szerinti felújítása stb.).

Helytörténeti, Családkutató és Fotódigitalizációs Műhely Kecskemét, a Cédrusnet és MACSE együttműködésével. Vezetője a CédrusNet részéről Molnár Szilárd szociológus, molnar.szilard@cedrusnetkecskemet.hu, kapcsolattartó a MACSE részéről Rádiné Dekker Katalin kati.dekker@gmail.com.

Hozd képbe a családodat!  címmel indult ingyenesen elérhető foglalkozássorozat számára Kecskeméten a megújult, modern köntösbe bújt Széchényi István Közösségi Ház biztosít igényes helyszínt. Itt szervezzük meg havi kettő alkalommal, minden második és negyedik csütörtökön 14 és 16 óra közötti időpontban.  

Célunk a helyi értékek, a családi múlt, a családi történetek feltárása, a generációk közötti kapcsolatépítés, a szellemi kihívást is jelentő aktív elfoglaltság az idősödő és fiatalabb korosztály körében. A hasznos szabadidős tevékenység lehetőségével célunk továbbá az érdeklődő jelentkezők körében egy alkotó közösség építése.

A Helytörténeti, Családkutató és Fotódigitalizációs Műhely megalakulását, szakmai munkáját a MACSE együttműködési megállapodás keretében támogatja, felismerve közös céljainkat.

Elkészíthetjük közösen a digitális mesélő családi fotóalbumjainkat is. Magas fotódigitalizációs technikai eszközökkel rendelkezünk, melyek segítségével ingyenes lehetőséget biztosítunk előzetes időpont egyeztetéssel a regisztrált tagjaink számára régi családi fotóik, öreg negatív filmjeik digitalizálására. Megismertetjük tagjainkat a CANVA képszerkesztő programmal, családi krónikájuk elkészítéséhez, valamint a Kézai Simon fotódigitalizációs archiváló programmal is.  

Fontos célunk a jövőben a fiatal generáció aktív bevonása is a családkutatás digitalizációs munkáiba is, ezáltal felkelteni érdeklődésüket családjuk múltja, élettörténete iránt.

MACSE Balaton déli parti csoport, kapcsolattartók Varga István (seuso71@gmail.com) könyvtáros, helytörténeti kutató (Fonyód), Kovács Péter könyvtáros, történész (Balatonlelle).

Az alakuló összejövetel 2023. augusztus 25-én volt a Fonyódi Művelődési Központban, a program a Somogyiak Baráti Körének aktív közreműködésével jött létre. Ez a csoport kifejezetten azok számára szerveződött, akik a jó közlekedési lehetőséget kihasználva tudják élvezni a személyes találkozás nyújtotta előnyöket.

Az alakuló ülésen Erdei Barnabás alpolgármester biztosította a jelenlévőket a helyi önkormányzat támogatásáról, amely megmutatkozik abban is, hogy az összejövetelek helyszínéül továbbra is ingyenesen bocsátják rendelkezésre a Fonyódi Művelődési Központ helyiségét.

Varga István könyvtáros, helytörténeti kutató vetített képes előadása „Ismert nevek, családok – sorsok Fonyódon (nyaralók, villák a Balaton mellett)” címmel hangzott el, és a Fonyódon nyaraló ismert személyekről kaphattak a jelenlévők egy összefoglalót, említve például az 1920-as évek kormányának tagjait, a Törley pezsgőgyáros családot, Huszka Jenőt, vagy későbbről Nagy Imre miniszterelnököt. A témáról megjelent kötetekből ajándékként kapott a MACSE könyvtára is. Többen beszámoltak a kutatásaik eredményéről, illetve tapasztalataikról. Huber Csabáné Marcsi nagy átéléssel, érzékletesen adta elő, hogyan talált rá távoli rokonaira.

A csoport tervei között szerepel az, hogy alkalmakat szerveznek majd, ahol gyakorlati segítséget tudnak adni azoknak, akik szeretnék a családjuk múltját kutatni, illetve beszámolhatnak az érdeklődők a saját tapasztalataikról, lehetőségekről, stb.

MACSE Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei csoport, vezetője Kis Krisztián Bálint (kiskb423@gmail.com), kapcsolattartó Sebestyénné Kun Anna.

A csoportfoglalkozásokhoz a helyszínt és a példaértékű körülményeket a szolnoki Aba-Novák Agóra Kulturális Központ vezetősége és munkatársai biztosítják. Összejöveteleinket minden hónap egyik pénteki napján 14 és 15 óra között tartjuk. Ezek pontos időpontjáról és témájáról havonta hírlevélben és külön meghívóval értesítjük a csoport tagjait és az érdeklődőket. A családtörténeti és módszertani foglalkozások mellett egyéb programokat is tartunk. Előadóink között nemcsak a csoporttagok, hanem külső előadók is szerepelnek. Ugyanilyen nyitottan hívjuk és várjuk a nem csoporttag érdeklődőket is. A csoportvezető történészként, tanárként és idegenvezetőként rendszeresen tart társadalom-, család- és helytörténeti és helyismereti előadásokat, gyalogos városnézéseket és egyéb szervezett tanulmányutakat. Szorosan együttműködünk nemcsak a könyvtárakkal, múzeumokkal, levéltárakkal és egyéb intézményekkel, csoportokkal, hanem „testvérszervezetünkkel”, a szintén szolnoki Aba-Novák Agóra Családkutató Klubbal is.

Somogy vármegyei csoport, vezetője dr. Csillag Gábor. Talán a legkisebb létszámú csoport az országban. Kevés önálló programot szerveznek, leginkább kaposvári helytörténeti előadásokhoz csatlakoznak. Jó kapcsolatuk van a vármegyei múzeummal, a könyvtárral és nem utolsó sorban az MNL Somogy Vármegyei Levéltárával. Önkéntes munkával már részt vettek digitalizációs feladatokban.

2024.03.27.

 

© MACSE - Magyar Családtörténet-kutató Egyesület  Postacím : 1025 Budapest Cseppkő utca 33     koordinator@macse.hu 
Gyorskereső  -  Oldaltérkép  -  Adatvédelmi szabályzat  -  Szerzői jogok   -  Impresszum